W Łodzi sesja dyskusyjna o przyszłości europejskiej siatkówki z udziałem przedstawicieli kilkunastu federacji narodowych

W Łodzi sesja dyskusyjna o przyszłości europejskiej siatkówki z udziałem przedstawicieli kilkunastu federacji narodowych

Kategoria

PZPSKomunikaty

PZPSZwiązek

Autor

informacja prasowa

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

01 lip 2024

Czego dziś potrzebuje europejska siatkówka? Jakie stoją przed nią szanse i jak je wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania szukali delegaci z kilkunastu europejskich federacji narodowych, którzy w ostatni weekend zjawili się w Łodzi. Dwudniowe obrady zorganizowane przez PZPS obfitowały w liczne dyskusje i merytoryczne uwagi na temat kierunku rozwoju piłki siatkowej w Europie. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania programu wyborczego Leo Wencla – polskiego kandydata na fotel Prezydenta CEV. Obydwie sesje prowadził Marcin Lepa z Polsat Sport.

Sesja dyskusyjna z przedstawicielami różnych federacji narodowych z całej Europy towarzysząca finałom Siatkarskiej Ligi Narodów miała miejsce w dniach 29-30 czerwca. Do Łodzi przyjechali działacze z 11 krajów, w tym m.in. z Łotwy, Litwy, Węgier, Irlandii, Cypru, Gruzji i Mołdawii. Pierwszego dnia odbyła się dyskusja panelowa pod hasłem Bariery i szanse europejskiej siatkówki. Sesję rozpoczęło omówienie osiągnięć polskiej siatkówki na przestrzeni ostatnich 26 lat. Jednym z prelegentów był Mirosław Przedpełski, Wiceprezes PZPS członek zarządu FIVB i Wiceprezes CEV, który wskazał źródła sukcesu tej dyscypliny w Polsce.  Następnie swoimi pomysłami na rozwój piłki siatkowej w Europie podzielił się Leo Wencel. Polski kandydat na fotel Prezydenta CEV miał po raz pierwszy okazję zaprezentować swój program wyborczy. Podstawą stworzonej przez Wencla „Diamentowej Strategii” są cztery kierunki zmian – wzmocniony budżet, dzięki m.in. przyciągnięciu dużych sponsorów, usprawniona i sprawiedliwa dystrybucja funduszy, zmiany w organizacji CEV oraz mocne wartości takie jak: transparentność czy demokracja.

Zaprezentowanie programu przez Leo Wencla zapoczątkowało gorącą wymianę opinii na temat stanu europejskiej siatkówki oraz jej bolączek w poszczególnych krajach. Kluczowe wnioski płynące z dyskusji trafią do programu polskiego kandydata. – Delegaci wskazywali na dwa największe problemy, czyli niedofinansowanie siatkówki, która na poziomie europejskim ma znacznie mniej pieniędzy niż inne dyscypliny sportu. Ważne z punktu widzenia krajów europejskich są również wartości, na przykład przestrzeganie prawa, czy inkluzywność. Polska ma w tych obszarach wiele do zaoferowania. Nasze doświadczenia, przede wszystkim kreowanie siatkarskiego widowiska i przesuwanie widzów w punkt centralny wskazują, w którą stronę warto iść, by podnieść europejską siatkówkę na wyższy poziom – mówił po sesji Leo Wencel.

W Łodzi sesja dyskusyjna o przyszłości europejskiej siatkówki z udziałem przedstawicieli kilkunastu federacji narodowych

Drugiego dnia konferencji, podczas otwartej sesji Polskie doświadczenia w rozwoju siatkówki, Polacy zaprezentowali sprawdzone rozwiązania w dziedzinie szkoleń, challenge-u oraz statystyk. Na pierwszy ogień poszedł projekt S.O.S (Siatkarskich Ośrodków Szkolnych), którego celem jest upowszechnienie siatkówki wśród najmłodszych i wyłapywanie przyszłych mistrzów. Po nim miała miejsce prezentacja efektów, jakie przynosi zastosowanie Video Challange System, polskiego rozwiązania, które jest z powodzeniem wykorzystywane m.in. w Plus Lidze. Zaprezentowano również VolleyStation – stworzone w Polsce oprogramowanie statystyczne, które zrewolucjonizowało światowy rynek statystyk siatkarskich. Ostatnim punktem programu była prezentacja aplikacji VolleyLand. To apka  o siatkówce, zawierająca informacje o kilkudziesięciu polskich klubach oraz m.in. wizualizacje statystyk czy relacje na żywo.  Została opracowana z myślą o młodej części polskiej widowni siatkarskiej, ale korzystają z niej także starsi fani piłki siatkowej. Prezentacje zainicjowały dyskusję, którą podsumował Leo Wencel. Delegaci mogli również zadawać pytania podczas indywidualnych spotkań z prelegentami.

Po południu goście mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym widowisku siatkarskim, jakim były mecze finałowe VNL w Łodzi.

#TAGI