Podsumowanie 2024: Siatkarskie Ośrodki Szkolne

fot. Puha-Volley

Podsumowanie 2024: Siatkarskie Ośrodki Szkolne

Kategoria

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

SiatkówkaRozgrywki krajoweSiatkarskie Ośrodki Szkolne

Autor

Marta Wójcik

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

27 gru 2024

Dobiega końca kolejny rok aktywnej działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, które od 2012 kształcą i odkrywają najmłodsze talenty w piłce siatkowej, a także dbają o rozwój szkoleniowców i nauczycieli objętych programem w całej Polsce. 

Był to niezwykle ciekawy czas dla młodzieżowej siatkówki, zakończony listopadowymi sukcesami najmłodszych reprezentacji Polski dziewcząt i chłopców do lat szesnastu w mistrzostwach Europy Wschodniej (EEVZA), premiowanych awansem do przyszłorocznych czempionatów Starego Kontynentu. 

Jesteśmy zadowoleni z realizacji założeń organizacyjnych i szkoleniowych, które postawiliśmy sobie na początku 2024 roku. Sportowym podsumowaniem, najlepszym dla nas jest to, że dwie najmłodsze reprezentacje, które przed miesiącem zakończyły swój udział w turniejach EEVZA dużym sukcesem, zarówno dziewczęta i chłopcy mieli zapewnione najlepsze z możliwych warunków do przygotowań na jakie było nas jako stać. Awans obu zespołów do mistrzostw Europy świadczy o bardzo dobrym szkoleniu i zdolnej młodzieży, która rozwija się pod opieką szkoleniowców naszych ośrodków.

– powiedział Waldemar Wspaniały, szef projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. 

Siatkarskie Ośrodki Szkolne w 2024 roku przeprowadziły poza codziennymi treningami w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych 87 akcji szkoleniowych o zasięgu wojewódzkim, regionalnym i ogólnopolskim z udziałem prawie 4000 dzieci pod okiem najlepszej kadry trenerskiej. Popularne od ponad dwunastu lat SOS-y opierają swoje działania o dzieci zrzeszone w programie, ale udział w akcjach szkoleniowych otwarty jest także dla najzdolniejszych młodych siatkarek i siatkarzy spoza niego. Możliwe jest to dzięki systemowi skautingu trwającemu nieustannie. W sumie w trwającym roku pod opieką programu SOS trenuje łącznie 10000 dzieci – dziewcząt i chłopców – w ponad 200 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, pod okiem 670 szkoleniowców. Od początku istnienia program zakłada szkolenie w czterech kategoriach wiekowych: minisiatkówka, młodziczka/młodzik, juniorka młodsza / junior młodszy, juniorka/junior.

Wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki pozwoliły nam na koniec roku dodatkowo doposażyć nasze ośrodki w piłki, siatki, trenażery – we wszystkie podstawowe narzędzia pracy w SOS-ach, za co niezmiennie jesteśmy wdzięczni. Ostatnie dwa miesiące, to okres niezwykle skrupulatnych rozliczeń, podsumowań, przetargów i raportów z całorocznego działania, wypłat dla naszych nauczycieli za ostatnie miesiące intensywnej pracy. To wszystko, aby dzieci i młodzież w jak najlepszych warunkach mogły w kolejnych miesiącach i latach trenować.

- dodał trener Wspaniały.

W ciągu całego kończącego się 2024 roku popularne SOS-y zadbały również o dokształcanie kadr opiekujących się zdolną młodzieżą, organizując m.in. sześć dwudniowych cykli szkoleniowych. Spotkania konferencyjne w Spale dla koordynatorów, trenerów i nauczycieli obejmowały swoim zakresem piłkę siatkową, motorykę, samorozwój trenerski i psychologię. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. doświadczeni trenerzy z Polski i Europy, wykładowcy akademiccy, czy też byli zawodnicy. Wszystkie prelekcje dostosowano do poziomu wiekowego dzieci, z którymi poszczególne grupy szkoleniowców pracują na co dzień. 

Spotkania jesienne w Spale przebiegły bardzo interesująco – intencjonalnie skorzystaliśmy przede wszystkim z naszych szkoleniowców, którzy przygotowali wykłady i też treningi. Cieszy, że rozwijają się razem z nami w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych, bo to także jedno z założeń programu. Na pewno będziemy chcieli, aby kolejne szkolenia bazowały nadal na doświadczeniu zawodników i doświadczonych trenerów – upewnił nas w tym pozytywny odbiór uczestników listopadowych konferencji.

- stwierdził szef popularnych SOS-ów.

Mijający rok przyniósł Siatkarskim Ośrodkom Szkolnym także i smutne chwile. Na początku listopada środowisko przeżyło niespodziewaną stratę szefa wyszkolenia SOS-ów, zasłużonego trenera żeńskich zespołów młodzieżowych i seniorskich, w tym reprezentacji Polski, współtwórcę całego programu – Zbigniewa Krzyżanowskiego. Kończący się za chwilę grudzień również nie był łaskawy i zwiastował kolejną przykrą wiadomość o nagłym odejściu trenera Artura Wójcika, nauczyciela, pedagoga, trenera SOS-ów oraz stołecznych zespołów i reprezentacji młodzieżowych dziewcząt. Obaj szkoleniowcy mieli ogromny wkład w rozwój środowiska trenerskiego i polskiej piłki siatkowej. 

Niestety ten dobry sportowo rok skończył się bardzo smutno dla Polskiej Siatkówki, nie tylko dla samych Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Odszedł nasz bardzo dobry kolega, który od dwunastu lat współtworzył program – nasze wspólne dziecko. Nie ma z nami już Zbyszka (red. Zbigniewa Krzyżanowskiego), liczymy jednak, że jego wartości i przekazana wiedza nadal będą z nami. To strata, nad którą trudno wrócić do normalnego funkcjonowania.

– zakończył Waldemar Wspaniały.

#TAGI