Marcin Janusz, pochodzący z Nowego Sącza oraz Tomasz Fornal, urodzony i stawiający swoje pierwsze siatkarskie kroki w Krakowie otrzymali nagrody Polonia Minor i promesy finansowe z rąk samorządu województwa małopolskiego.
W tym samym gronie znaleźli się medaliści Igrzysk Olimpijskich w Paryżu: Klaudia Zwolińska (kajakarka slalomowa Startu Nowy Sącz), Aleksandra Jarecka i Renata Knapik-Miazga (szpadzistki na co dzień reprezentujące AZS AWF Kraków), Aleksandra Kałucka (zawodniczka AT AZS – wspinaczka) i Dominik Czaja (wioślarz zaczynający karierę w UKS, a następnie reprezentujący AZS AWF Kraków).
Miejsce uhonorowania paryskich olimpijczyków jest nieprzypadkowe. W hotelu Francuskim w Krakowie, 12 października 1919 roku, narodził się Polski Komitet Olimpijski. Pierwszym prezesem został książę Stefan Lubomirski, a protektorat nad PKOl-em objął Józef Piłsudski, naczelnik państwa polskiego. Funkcję prezesa honorowego powierzono generałowi Józefowi Hallerowi.
Ambasadorzy sportu w Małopolsce wzorem do naśladowania
- Cieszę się, że możemy spotkać się w tej sali, bo to jest historyczna chwila. Państwo jesteście bohaterami Małopolski. Sport jest ciężką pracą, pokorą, uwieńczoną sukcesem. Polska i Małopolska są z Państwa dumne. To dlatego postanowiliśmy udekorować Państwa medalami Polonia Minor, jednym z najwyższych odznaczeń województwa małopolskiego. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że sport wymaga nakładów finansowych. Decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego przekazujemy Wam symboliczną gratyfikację finansową. Życzę Wam dalszego rozwoju, bo ciąży na Was wielka odpowiedzialność. Po spotkaniach z młodymi ludźmi wiem, że sport jest bardzo ważny, nawet w małych miejscowościach. Jesteście Państwo ambasadorami sportu w Małopolsce i wzorem do naśladowania - powiedział marszałek Łukasz Smółka.
- Podczas III Igrzysk Europejskich polscy sportowcy zdobyli 50 medali, z tego Małopolanie – 10. Teraz jest progres, bo biało-czerwona reprezentacja wywalczyła 10 medali, z tego sportowcy z naszego regionu - pięć. Pomyślcie, ile Polska miałaby medali, gdyby każdy region spisał się tak samo dobrze? To jest quiz matematyczny. Mielibyśmy 80 medali i bylibyśmy bardzo wysoko w klasyfikacji generalnej. Pozwolę sobie w tym miejscu od serca podziękować Klaudii, bo nie tylko zdobyła w Paryżu pierwszy medal dla Polski, ale także w dyscyplinie, którą sam uprawiałem. Z kolei z tatą Marcina wiele lat pracowałem w administracji samorządowej - podkreślił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Samorząd Województwa Małopolskiego przekazał laureatom promesy w wysokości 40 tys. zł (srebrni) i 30 tys. zł (brązowi) za wybitne osiągnięcia, uzyskane podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Promesy i nagrody Polonia Minor wręczyli marszałek Łukasz Smółka, wicemarszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Ryszard Pagacz i prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Więcej szczegółów i galeria zdjęć z uroczystości tutaj.